Döviz Paritelerinin Hızlı İniş Çıkışı
Döviz Paritelerinin Hızlı İniş Çıkışı

TL’nin Dolar karşısında %27 değer kaybetmesi hemen hemen her yerde maliyetleri arttırdı. Dolayısıyla, bu durum ithalata bağlı pek çok sektörü etkiledi. Otomotivden inşaata, teknolojiden gıdaya ve tekstilden yayıncılığa gibi pek çok sektör, dövizin çıkışından en derin etkilenenlerin arasında yer aldı. Peki döviz paritelerinin hızlı iniş çıkışı hangi sektörleri daha çok etkiledi?

Döviz paritelerinin hızlı iniş çıkışı hangi sektörleri etkiledi?

Döviz paritelerinin hızlı iniş çıkışı, tüketiciye en çok cep telefonlarında zam olarak yansıdı. 2018’in başından itibaren betona %15, çimentoya %10 ve demire %40 oranlarında zam gelince, en hızlı çöküşe geçenlerden biri de inşaat sektörü oldu. Dolayısıyla bu durum hem mütahitleri, hem de alım satım yapacak tüketiciyi mağdur etmiş oldu.

Öte yandan, otomotiv sektörü de bu mağduriyeti yaşayanlar arasındaydı. Bunun yanı sıra otomotiv satışları halen de düşmeye devam ediyor. Bundan sadece bir yıl önce 401.000 araç satılırken, bu yıl 351.000 araç satılması da durumu açıkça ortaya koyuyor.

Bunların yanında, Türkiye’nin yıllık enerji ithalatının ortalama 55 milyar dolar olması da, döviz kurundaki her artışla birlikte zam üstüne zam olmasına neden oluyor. Ayrıca ÖTV indirimi de uygulanmış olmasaydı, bu durum kat ve kat artacaktı.

Kitap fiyatlarına da zam geliyor

Döviz paritelerinde artış olmasından dolayı olumsuz etkilenenlerden bir diğeri de kağıt ve kağıt ürünleri sektörü. Bunun nedeni ise, kağıt ve kağıt ürünlerinden dışa bağımlı halde olmamız. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kurdaki artışın kağıt maliyetlerine %30 zam getirdiğine değinirken, birinci hamur kitap kağıdına da %10 zam geldiğine dikkat çekti.

Bunların yanında, hava yolu şirketleri de yükselen kurdan etkilenenler arasında. Çünkü, geçtiğimiz dönemlerde brent petrolün fiyatı 66,87 dolardan başlarken, şimdi ise 75 dolara yaklaştı. Tüm bunlardan dolayı Havayolu şirketleri, kış seferlerini azaltmaya başladıklarını ifade etti. Bununla doğru orantılı olarak da bilet fiyatlarına zam yapılacağını açıkladı.

İş dünyası ise bu konudaki gelişmelerde tek elden açıklamaların yapılmasını vurgularken, kurda istedikleri maksimum seviyenin 4.30 dolar olduğunu belirtti. Aynı zamanda vergi sisteminin sadeleştirilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak ise bu konudaki düşüncelerini, “İş insanı olarak bizler daha sade ve vergi sistemiyle hareket etmek istiyoruz.” diye aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here