Brent Petrol Nedir?
Brent Petrol Nedir?

Son yıllarda önemli yatırım araçlarından birisi olan Brent Petrol hakkındaki bilgileri sizler için derledik. Öncelikle Brent Petrol nedir, Brent Petrol analizi neye göre yapılır?

Brent Petrol Nedir?

Kuzey denizinde çıkarılan petrole verilen bir isim olan Brent Petrol; dünyadaki petrol piyasaları için fiyat belirleyici özelliğe sahip petrol türlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Özellikle Londra Brent veya Brent Blend olarak da isimlendirilen bu petrol çeşidi hafif ve tatlı petrol çeşidi olarak bilinmektedir. Yoğunluğu düşük olan petroller hafif olarak nitelendirilirken içerisinde yer alan sülfür değerinin düşük olması, tatlı petrol olarak nitelendirilmesine sebep olur.

İngiliz tipi petrol olarak da anılan bu petrol çeşidi dünyada en fazla işlem gören ham petrol olması ile dikkat çeker. Tatlı petrolün fiyat belirlemedeki en belirleyici özelliği ise içerdiği düşük sülfür olayından dolayı dizel ya da benzin gibi yakıt türlerini elde etmek için gereken rafine sürecinin daha kısa olmasıyla maliyetin daha ucuz olmasından kaynaklanmaktadır. Düşük sülfürlü ham petrol daha basit şekilde ayrıştırılacağından dolayı maliyet de düşmektedir.

Ayrıca yatırımda ham petrolde yapılan işlemlerin Brent Petrol üzerinden yapılmasının ve daha yaygın olarak anılmasının bir başka nedeni ise deniz üzerinden elde edilmesinden dolayıdır. Deniz üzerinden elde edilen Brent Petrol daha kolay çıkarıldığından dolayı masrafı da daha az olmaktadır. Bu sayede daha ucuz olan bu petrol üretim miktarında meydana gelen değişiklikler ve başka nedenlerden dolayı da fiyat artış veya azalışı meydana gelebilmektedir.

Brent Petrol, dünyada yer alan petrol piyasasının 2/3’ünde hakimiyeti olan bir piyasadır. WTI petrolü ise Amerika’da hakimken Ortadoğu petrolü ise Asya Piyasalarında hakimiyeti elinde bulundurmaktadır.

Brent Petrol Analizi Neye Göre Yapılır?

Brent petrol yatırımı gerçekleştirilmeden önce iyi bir analiz yapmak şarttır. Bu analizi yapmanız için öncelikle Brent Petrol fiyatlarının hangi durumlara göre artıp azaldığını bilmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda petrol üreten şirketlerin politikaları, hükümetlerin petrol rezervlerinin durumu, petrol şirketlerinin yatırım politikaları, petrol üreten ülkelerin politikaları ve stok miktarları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Fiyat arzının bu kavramlara göre değiştiği petrol piyasalarında petrol üreten ülkeler ve şirketlerden gelen haberler, arz talep konusundaki değişimler bu piyasayı yönlendirebilmektedir.

Günlük analizler ve anlık fiyat grafiği için Brent Petrol canlı grafik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here